Duszpasterstwa

To, co nas łączy, to przede wszystkim wiara i zgłębianie tajemnicy charyzmatu dominikańskiego. Chcemy także odkrywać otaczający nas świat i to, kim jesteśmy. Życie duszpasterstwa akademickiego to wspólna modlitwa – przede wszystkim niedzielna Eucharystia, spotkania formacyjne oraz pomoc potrzebującym. Jest też czas i miejsce na wspólne wyjazdy, wyjścia na koncerty lub do kina oraz dzielenie się swoimi pasjami. Chcemy, aby każdy z nas był odpowiedzialny za kształt i rozwój duszpasterstwa.

 

Na co dzień posługujemy się ramowym planem tygodnia, który znaleźć możecie na naszej stronie internetowej oraz profilu FB lub IG! Zapraszamy na spotkania o wierze i Kościele, o człowieku i innych aspektach życia.

 

Członkami duszpasterstwa mogą być osoby pełnoletnie, studenci do 25 roku życia włącznie. Jeśli szukasz swojego miejsca w Kościele i wspólnoty, zapraszamy do nas!

Spotykamy się w czwartki o godz. 19:15, zazwyczaj w Auli św. Tomasza. Spotkania mają charakter otwarty, więc można dołączyć kiedykolwiek.

Każdy czwartek miesiąca ma swój określony charakter (sezon 2023/24):

  1. Biblijny czwartek. W pierwsze czwartki miesiąca spotykamy się, żeby wspólnie uczyć się praktyki Lectio Divina, czyli modlitewnego spotkania ze Słowem Bożym.
  2. Wspólnotowy czwartek. W drugie czwartki miesiąca gromadzimy się na wspólnie celebrowanej eucharystii, a po niej na konferencja zaproszonego ojca na temat budowania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem.
  3. Teologiczny czwartek. W trzecie czwartki spotykamy się, aby poruszać interesujące nas tematy teologii w praktyce, a pomagają nam w tym specjalnie zaproszeni goście.
  4. Różnorodny czwartek. W czwarte czwartki miesiąca to czas na spotkania prowadzone przez członków duszpasterstwa podczas których podejmujemy tematy z różnych dziedzin i różnej formie.

Spotykamy się także w niedzielę na Mszy Świętej o godz. 18:00, a zaraz po niej, zapraszamy na do sali bł. Czesława na nieformalne rozmowy przy herbacie.

Więcej informacji na temat funkcjonowania duszpasterstwa znajdziesz TUTAJ. Wszystkie aktualne informacje umieszczane są na bieżąco na facebooku oraz instagramie.

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, zapraszamy na spotkanie!

Informacje o spotkaniach:

Wszyscy są mile widziani – jest to grupa otwarta – można dołączyć w każdym czasie.
Wspólne wyjazdy: dni skupienia / rekreacyjne.
Kalendarz spotkań /w trakcie aktualizacji/
Zapraszamy po bieżące informacje na profil duszpasterstwa.

Zapraszamy po bieżące informacje na profil duszpasterstwa.

1 grudnia 2011 r. rozpoczął się program dożywiania dzieci w szkołach. Aktualnie pomocą jest objętych ponad 20 placówek z Warszawy, Babic Starych, Koczarg Starych, Łomianek, Krakowa, Rzeszowa, Skoczowa, Wrocławia, Katowic i Korbielowa. Z pomocy korzysta prawie 250 dzieciaków w szkołach i świetlicach środowiskowych. Nasze działanie to nie tylko zapewnienie ciepłego posiłku w szkołach, ale także niesiona przez specjalistów wolontariuszy pomoc psychologiczna, pedagogiczna (korepetycje), prawna, wspólne wyjazdy wakacyjne, spotkania feryjne, warsztaty weekednowe. Z projektem związanych jest blisko 100 wolontariuszy, a jego ciągłość możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów oraz akcjom komercyjnym podejmowanym przez Grupę we współpracy z Klasztorem oo. Dominikanów na Freta 10 w Warszawie. Organizujemy Charytatywne Niedziele czy jarmarki. Jednym z naszych projektów jest także Charytatywna_Kultura.

Naszą dumą jest wsparcie wielu potrzebujących dzieciaków i ich rodzin oraz otwarcie im nowych perspektyw rozwoju. Podejmowane przez nas działania i akcje na Freta angażują nie tylko osoby związane z duszpasterstwami, ale także przychodzące na Msze św. do kościoła św. Jacka. Dzięki temu wśród naszych przyjaciół i sponsorów jest prawie 100 osób, ofiarujących swój czas oraz wsparcie finansowe na rzecz najbardziej potrzebujących.

 

 

Wspólnota świeckich Adonai zaprasza dorosłych, którzy pragną ożywić i pogłębić swoją wiarę. Spotkania rozpoczynają się Eucharystią połączoną z nieszporami, po której zwykle jest czas na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu, modlitwę i posłuchanie katechezy.  Spotkania odbywają się w każdy piątek o godz. 19.15 w kapitularzu.

Prze­strzeń to oczy­wi­ście miej­sce na­szych spo­tkań – ka­pi­tu­larz na Fre­ta (ka­pli­ca świę­tych do­mi­ni­kań­skich), ale też ca­ła prze­strzeń na­szej mo­dli­twy, wspól­nej i oso­bi­stej, a tak­że wię­zi mię­dzy na­mi.

A lu­dzie? Je­ste­śmy bar­dzo róż­ni. Róż­ne są na­sze hi­sto­rie, dro­gi ży­cio­we, sy­tu­acje ro­dzin­ne i za­wo­do­we, róż­ne po­glą­dy na wie­le spraw. Prze­waż­nie je­ste­śmy w sze­ro­ko ro­zu­mia­nym wie­ku śred­nim. Nie­któ­rzy by­li w Ko­ście­le „od za­wsze”, in­ni do Ko­ścio­ła przy­szli, cza­sem z bar­dzo da­le­ka, al­bo do nie­go po­wró­ci­li.

Spo­ty­ka­my się po to, że­by się mo­dlić. Przede wszyst­kim na Eu­cha­ry­stii, a tak­że na ad­o­ro­wa­niu Pa­na Je­zu­sa i na mo­dli­twie – za­rów­no tej zwa­nej tra­dy­cyj­ną, jak na spon­ta­nicz­nej, kie­dy chce­my się zda­wać na pro­wa­dze­nie Du­cha Świę­te­go i Je­go cha­ry­zma­ty. Czasami słuchamy katechezy przygotowanej przez ojca opiekującego się naszą wspólnotą.

Przez wczy­ty­wa­nie się w Sło­wo Bo­że, wy­jaz­do­we re­ko­lek­cje ad­wen­to­we i wiel­ko­post­ne, for­ma­cję w cy­klach ka­te­chez, uczy­my się mo­dli­twy i trwa­nia przy Pa­nu Bo­gu. Sta­ra­my się nieść w mo­dli­twie sie­bie na­wza­jem, a tak­że lu­dzi z ze­wnątrz, któ­rzy po­wie­rza­ją nam swo­je in­ten­cje. Wie­lu z nas wła­śnie w prze­strze­ni Ado­nai prze­ży­ło na­wró­ce­nie, pod­ję­ło po­rząd­ko­wa­ne swo­je­go ży­cia, na­uczy­ło się in­dy­wi­du­al­nej, oso­bi­stej mo­dli­twy.

Opie­ku­na­mi du­cho­wy­mi Ado­nai są oj­co­wie do­mi­ni­ka­nie. Je­ste­śmy moc­no zwią­za­ni z za­ko­nem i z cha­ry­zma­tem świę­te­go Do­mi­ni­ka, a szcze­gól­nie z klasz­to­rem na Fre­ta, przy któ­rym spo­ty­ka­my się od po­cząt­ku ist­nie­nia Ado­nai. Na­sza wspól­no­ta ma cha­rak­ter do­mi­ni­kań­sko-cha­ry­zma­tycz­ny – to cie­ka­we i twór­cze po­łą­cze­nie.

W na­szej prze­strze­ni mo­dli­tew­nej i mię­dzy­ludz­kiej jest miej­sce na trwa­łe wię­zi, przy­jaź­nie, krę­gi za­in­te­re­so­wań. Spo­ty­ka­my się więc na ko­lę­do­wa­niu i przy czerw­co­wym gril­lu, by­wa, że jeź­dzi­my na wy­ciecz­ki, or­ga­ni­zu­je­my ak­cje cha­ry­ta­tyw­ne lub włą­cza­my się w ak­cje urzą­dza­ne przez klasz­tor.

Na na­sze spo­tka­nie przyjść mo­że każ­dy, bez wa­run­ków i ogra­ni­czeń. Każ­dy zo­sta­je we wspól­no­cie tak dłu­go, jak sam chce. Nie­któ­rzy zja­wia­ją się na krót­ko, zo­ba­czyć, po­słu­chać, po­mo­dlić się. Nie­któ­rzy za­glą­da­ją od cza­su do cza­su, za­czerp­nąć mo­dli­twy i o nią po­pro­sić, zo­ba­czyć zna­jo­me twa­rze. In­ni wra­ca­ją po la­tach. Wie­lu trwa­le się tu­taj za­do­mo­wi­ło i ra­zem ze wspól­no­tą prze­cho­dzi przez ko­lej­ne eta­py i za­krę­ty ży­cia. Mo­że zaj­rzysz w pią­tek do ka­pi­tu­la­rza? Msza św. za­czy­na się o 19.15. Drzwi są otwar­te. Za­pra­sza­my!

Wię­cej in­for­ma­cji na te­mat jak do­trzeć w dzia­le Chcesz do­łą­czyć?

Je­że­li chcesz o coś za­py­tać, napisz do nas.

„Do uczniów Chrystusa żyjących w świecie należą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy przez swój chrzest i bierzmowanie uczestniczą w prorockim, kapłańskim i królewskim posłannictwie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Są oni powołani do świadczenia wśród ludzi o obecności Chrystusa, aby wszyscy ludzie na całym świecie poznali i przyjęli boskie orędzie zbawienia (dekret Soboru Watykańskiego II o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem 3, 3). Niektórzy z nich, natchnieni przez Ducha Świętego do życia według ducha i charyzmatu św. Dominika, włączają się do Zakonu według swych własnych ustaw poprzez specjalne przyrzeczenia. Tworzą oni wspólnoty i stanowią z innymi gałęziami Zakonu jedną rodzinę (KKZ 141). Odznaczają się swoistą duchowością i angażowaniem się w służbę Bogu i bliźniemu w Kościele. Jako członkowie Zakonu uczestniczą w jego misji apostolskiej przez studium, modlitwę i głoszenie, zgodnie z warunkami życia ludzi świeckich” (z Reguły Fraterni Świeckich św. Dominika)

 

Niemal od początku istnienia Zakonu Kaznodziejskiego dołączali do niego świeccy, którzy uczestniczą w zakonnym i apostolskim życiu dominikanów. W 1285 r. tzw. Zakonowi od Pokuty (III Zakon) nadał Regułę generał Munio de Zamora.

Odtąd Zakon ma trzy gałęzie: braci, siostry (mniszki) i świeckich.

Tercjarze (potoczna nazwa świeckich dominikanów) są powołani do dawania świadectwa wiary, formują się i żyją duchowością dominikańską. Tworzą wspólnoty zwane fraterniami. Starają się prowadzić regularne życie modlitewne, dbają o możliwie jak najczęstsze uczestnictwo we Mszy św. oraz corocznie biorą udział w rekolekcjach. Tercjarz może skorzystać z przywileju pochówku w habicie dominikańskim, a wszyscy zmarli świeccy dominikanie są obejmowani mocno zakorzenioną w Zakonie modlitwą za zmarłych.

Tercjarzami dominikańskimi byli m.in.:

  • św. Katarzyna ze Sieny (1347-1380) – doktor Kościoła
  • bł. Piotr Jerzy Frassati (1901-1925) – patron młodzieży, studentów oraz ludzi gór
  • bł. Bartłomiej Longo (1841-1926) – Apostoł Różańca, budowniczy sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, patron naszej fraterni
Fraternia spotyka się w drugą niedzielę miesiąca w sali Duszpasterstwa Akademickiego.

 

Przełożonym fraterni jest Adrian Siewieja OPs

Asystentem zakonnym jest o. Adam Sulikowski OP.

 

Więcej o świeckich dominikanach na stronie: swieccy.dominikanie.pl

Schola “Rodzinna” – Msza o 10:30

Próby scholi odbywają się w niedziele o godzinie 10 w kościele, bezpośrednio przed mszą o godz. 10:30. Do śpiewu zapraszamy wszystkich, którzy chcą i potrafią śpiewać.

Schola “Osiemnastki” – Msza o 18:00

Próby scholi odbywają się w niedziele o godzinie 17.00 w kapitularzu. W scholi śpiewają zarówno studenci, jak i osoby pracujące już zawodowo. Trzon scholi stanowią śpiewacy zespołu Mirabilia Musica.

Schola akademicka – Msza o 19:30

Próby scholi odbywają się w piątki o godzinie 17.00 oraz w niedziele o godzinie 18.00 w salach DA. Do śpiewu w tej scholi zaproszeni są wyłącznie aktualni studenci do 25. roku życia.

Bractwo Różańca Świętego wraz z Zakonem Dominikanów zostało założone przez św. Dominika na początku XIII w. W Warszawie powstało razem z klasztorem św. Jacka w pierwszych latach XVII w. Bractwo Różańcowe wnosi wartość swojej modlitwy do całej Rodziny Dominikańskiej, której wszystkie dobra duchowe, jak np. modlitwy zakonników, obejmują też członków Bractwa za życia i po śmierci
Przynależność do Bractwa Różańcowego wymaga pisemnego zgłoszenia się do Centrali Różańca (znajduje się w Krakowie) i podjęcia się odmawiania raz w tygodniu trzech części (tzn. całego) różańca.

Nabożeństwo Bractwa odbywa się w 3 niedzielę miesiąca.

Opiekunem Bractwa przy klasztorze św. Jacka jest o. Czesław Foryś