O intencjach
Jak zamówić intencję Mszy Świętej?
Intencje mszalne zasadniczo przyjmujemy w zakrystii (istnieje też możliwość złożenia ich za pośrednictwem strony). Znajduje się ona na końcu lewej nawy kościoła – wejście przez kaplicę powstańców lub od strony prezbiterium.
Intencje zapisuje zakrystianin – warto wcześniej przemyśleć, jak ma brzmieć intencja. Z racji teologicznych, zastrzegamy sobie prawo do zmiany brzmienia intencji. Do intencji dołączamy ofiarę.
Jakie są rodzaje intencji?
intencje indywidualne – wtedy, gdy jeden kapłan celebruje mszę św. w jednej intencji sobie powierzonej, np. za śp. Zofię lub o znalezienie pracy dla Krystyny. Jeden kapłan – jedna intencja.
Taka intencja może być odprawiona:
- publicznie z udziałem wiernych – odprawiana jest konkretnego dnia w kościele o konkretnej godzinie
- za klauzurą bez udziału wiernych – odprawiana jest konkretnego dnia jako intencja bezgodzinowa
(można ją złożyć również za pośrednictwem strony – Za klauzurą)
intencje zbiorowe – wtedy, gdy jeden kapłan modli się w wielu intencjach rożnych ofiarodawców
W kościele św. Jacka taki charakter ma:
- msza w różnych intencjach o godz. 12.00 – codzienne z wyjątkiem niedziel
(można ją złożyć również za pośrednictwem strony – Różne intencje) - msza za wielu zmarłych – w dni powszednie o godz. 8.15, w niedzielę o godz. 8.00
(można ją złożyć również za pośrednictwem strony – Za zmarłych) - msza o dar potomstwa – ostatni wtorek miesiąca o godz. 19.30
(można ją złożyć również za pośrednictwem strony – O dar potomstwa)
intencja gregoriańska – zgodnie z pradawną tradycją Kościół celebruje przez 30 kolejnych dni mszę św. w intencji jednej zmarłej osoby.
Msze sprawowane są za klauzurą bez udziału wiernych. Istnieje jednak możliwość, aby 3 msze zostały odprawione w kościele z udziałem wiernych, wtedy poszczególne daty ustalane są w miarę możliwości.
(intencję można złożyć również za pośrednictwem strony – Gregoriańskie)
Ofiary – ile i za co?
Dawniej dawano dziesięcinę z własnych dochodów, teraz dajemy “co łaska”. Nie jest to oczywiście zapłata za modlitwę; msza św. sprawowana jest za darmo. Dajesz ofiarę na utrzymanie kościoła, klasztoru i braci. To rodzaj odpowiedzialności za Kościół, a zapewne też wyraz troski i sposób dzielenia się tym, co się posiada.
Polecamy odcinek podcastu Puzzle Wiary, w którym Dawid Kołodziejczyk OP rozmawia z Jarosławem Krawcem OP o intencjach mszalnych. Odpowiadają na takie pytania jak: czy moja osobista modlitwa (prośby, dziękczynienia lub błagania) jest „słabsza” od modlitwy kapłana podczas sprawowania Eucharystii? Skąd się wywodzą czy muszą „kosztować”, za kogo i w jakich sprawach mogą być sprawowane, a także jak je najlepiej sformułować?