„Do uczniów Chrystusa żyjących w świecie należą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy przez swój chrzest i bierzmowanie uczestniczą w prorockim, kapłańskim i królewskim posłannictwie naszego Pana Jezusa Chrystusa. Są oni powołani do świadczenia wśród ludzi o obecności Chrystusa, aby wszyscy ludzie na całym świecie poznali i przyjęli boskie orędzie zbawienia (dekret Soboru Watykańskiego II o apostolstwie świeckich Apostolicam actuositatem 3, 3). Niektórzy z nich, natchnieni przez Ducha Świętego do życia według ducha i charyzmatu św. Dominika, włączają się do Zakonu według swych własnych ustaw poprzez specjalne przyrzeczenia. Tworzą oni wspólnoty i stanowią z innymi gałęziami Zakonu jedną rodzinę (KKZ 141). Odznaczają się swoistą duchowością i angażowaniem się w służbę Bogu i bliźniemu w Kościele. Jako członkowie Zakonu uczestniczą w jego misji apostolskiej przez studium, modlitwę i głoszenie, zgodnie z warunkami życia ludzi świeckich” (z obowiązującej Reguły Świeckich Zakonu Kaznodziejskiego)
Niemal od początku istnienia Zakonu Kaznodziejskiego dołączali do niego świeccy, którzy uczestniczą w zakonnym i apostolskim życiu dominikanów. W 1285 r. generał Munio de Zamora ustanowił Regułę Braci i Sióstr Zakonu od Pokuty Bł. Dominika (III Zakonowi). Odtąd Zakon ma trzy gałęzie: braci, mniszki i świeckich.
Obecnie podkreśla się jedność Zakonu nie stosując w oficjalnym nazewnictwie rozróżnienia na I, II i III Zakon.
Świeccy Zakonu Kaznodziejskiego są powołani do dawania świadectwa wiary w swoich środowiskach życia. Formują się i żyją duchowością dominikańską. Tworzą wspólnoty zwane fraterniami. Starają się prowadzić regularne życie modlitewne, dbają o możliwie jak najczęstsze uczestnictwo we Mszy św. oraz corocznie biorą udział w rekolekcjach. Świecki dominikanin może skorzystać z przywileju pochówku w habicie dominikańskim, Wszyscy zmarli dominikanie są obejmowani mocno zakorzenioną w Zakonie modlitwą za zmarłych.
Tercjarzami dominikańskimi byli m.in.:
- św. Katarzyna ze Sieny (1347-1380) – doktor Kościoła
- bł. Piotr Jerzy Frassati (1901-1925) – patron młodzieży, studentów oraz ludzi gór
- bł. Bartłomiej Longo (1841-1926) – Apostoł Różańca, budowniczy sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach, patron naszej fraterni
Więcej o świeckich dominikanach na tutaj.
O naszej fraterni więcej na naszej stronie i na profilu FB